Evrensel Ritim

Tonsil (Bademcik) Nedir? Tonsillerin Özellikleri Nelerdir?

08.10.2021
57
Tonsil (Bademcik) Nedir? Tonsillerin Özellikleri Nelerdir?

Tonsiller boğaz bölgesinde dil köküne yakın şekilde konumlanmış lenfatik dokulardır. Genellikle bademcik olarak adlandırılırlar. Tonsiller vücudun bağışıklık sisteminin parçalarıdır. Diğer lenfoid dokular gibi tonsiller de vücudun patojenlere ve enfeksiyonlara karşı savunmasında yani bağışıkta rol oynar. Havayolu ve sindirim kanalının başlangıcında, stratejik bir konumda bulunurlar. Bu konumları sayesinde hava veya besin yoluyla vücuda giren patojenlere karşı ön savunma hattı oluştururlar. İnsan vücudunda 3 farklı tonsil bulunur. Genellikle ağzın içine doğru bakıldığında görülebilen ve enfeksiyon durumunda büyüyen çift tonsiller günlük hayatta bademcik olarak adlandırılır.

Tonsil Çeşitleri ve Tonsillerin Yapısı

İnsanda 1 tanesi çift olmak üzere 4 farklı tonsil bulunur. Bu tonsillerin bilimsel isimlendirmesi Tonsilla palatina, Tonsilla pharyngealis, Tonsilla Lingulais ve Tonsilla tubaria şeklindedir. Ağız içine doğru bakıldığında dil kökünün iki yanında görülen çift tonsiller Tonsilla palatina (palatin tonsil) olarak adlandırılır. Çift katlı yassı epitele sahiptir. Palatin tonsil önde arcus palatoglossus arkada arcus palatopharyngeus tarafından sınırlanır. Enfeksiyonu durumunda palatin tonsiller enfeksiyona yanıt olarak şişebilir veya farklı semptomlar oluşturabilir. Günlük hayatta kullanılan bademcik ifadesi genel olarak palatin tonsilleri ifade eder.

Tonsilla pharyngealis geniz eti olarak da bilinir. Kafatasındaki oksipital kemiğe yakın olarak burun boşluğunun en arkasındaki nazofarinkste bulunur. Tonsilla Lingulais ise dil kökünde bulunur. Diğer tonsiller gibi çok katlı yassı epitel ile örtülüdür. Bahsi geçen üç tonsilin birlikte oluşturduğu lenfoid doku çemberi “Waldeyer Halkası” olarak adlandırılır. Bu üç tonsil haricinde östaki borusu çevresinde bulunan küçük lenfatik doku toplulukları da Tonsilla tubaria olarak adlandırılır.

Tonsilerin sahip olduğu epitel organın içine doğru girintiler yaparak uzanır. Bu girintiler kripta olarak adlandırılır. Palatin tonsilde 15 adet veya daha fazla kripta bulunur. Tonsilla lingualis tek kripta içerirken faringeal tonsilde derin kriptalar bulunmaz.

Tonsilla Palatina (bademcik)

Tonsillerin Görevleri

Birer lenfatik doku olan tonsiller vücutta bağışıklığın sağlanmasında görev alır. Diğer bir deyişle tonsiller vücudun enfeksiyonlara ve patojenlere karşı savaşmasında görev alır. Tonsillerin üzerinde yer alan özel reseptörler patojen antijenlerinin algılanmasını sağlar. Patojenin varlığı algılandığında tonsil içindeki bağışıklıktan sorumlu B ve T hücreleri aktive edilir. Tonsillerin germinal merkez olarak adlandırılan bölgelerinde IgA antikoru da üretilir.

Daha fazla bilgi için:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK539792/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538296/
https://en.wikipedia.org/wiki/Tonsil

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright-2020 Evrensel Ritim