Evrensel Ritim

Kan Hücresi Nedir, Kan Hücreleri Nelerdir? Kan Hücrelerinin Sınıflandırılması

27.08.2020
213
Kan Hücresi Nedir, Kan Hücreleri Nelerdir? Kan Hücrelerinin Sınıflandırılması

Kanın yapısında bulunan ve kanda aktif olarak görev alan hücrelere kan hücreleri denir. Kan, atardamar, toplardamar ve kılcal damarlardan oluşan damar ağı içerisinde hareket eden kırmızı renkli hayati sıvıdır. Kan temel olarak kan plazması ve hücresel komponentlerden oluşur. Kan hücreleri kanın hacimsel olarak yaklaşık %45’ini oluşturan hücresel komponenti oluşturur. Kanın %55’ini oluşturan plazma kısmı ise büyük oranda sudan oluşur.

kan plazma ve hücresel komponentlerden oluşur.

Kan Hücrelerinin Kökeni

Kan hücrelerinin tamamı hematopoez adındaki bir başkalaşım süreciyle kemik iliğinden köken alır. Yaşamlarına kök hücre olarak başlayan kan hücreleri hematopoez ile üç temel hücre tipine farklılaşır. Hücrelerin olgunlaşma yerleri ise farklılık göstermektedir. Kan hücrelerine dönüşecek ilk hücre hematopoetik kök hücredir. Bu kök hücre öncelikle miyeloid veya lenfoid öncü hücreye dönüşür. Lenfoid hücreden lenfositler oluşurken myeloid hücreden diğer kan hücreleri meydana gelir.

Kan Hücrelerinin Sınıflandırılması

Kan hücrelerinin sınıflandırılmasında hücrelerin yapıları, üstlendikleri görevler, nereden köken aldıkları gibi kriterler dikkate alınır. Bu kriterler dikkate alınarak kan hücreleri üç temel sınıfa ayrılmıştır:

Kırmızı kan hücreleri (alyuvarlar – eritrositler)

Beyaz kan hücreleri (akyuvarlar – lökositler)

Kan pulcukları (trombositler)

Kırmızı Kan Hücreleri (Alyuvarlar – Eritrositler)

Eritrositler kan hücrelerinin %99’unu oluşturur. Kırmızı renkli, dairesel şekilli, çekirdeği bulunmayan hücrelerdir. Üstlendikleri ana görev kanda serbest olarak taşınamayacak olan oksijeni bağlayarak dokular arasında transferini sağlamaktır. Oksijen taşımak için özel bir protein olan hemoglobini kullanırlar. Renklerinin kırmızı olmasının sebebi de hemoglobinin yapısında demir atomu bulunmasıdır.

1 mikrolitre kanda 4-6 milyon eritrosit bulunur. Ayrıca her saniye kemik iliğinde 2-3 milyon yeni eritrosit üretilerek kana salınır. Eritrositlerin ömrü 120 gündür. Ömürleri tükendiğinde dalak ve karaciğer vasıtasıyla dolaşımdan uzaklaştırılırlar.

Beyaz Kan Hücreleri (Akyuvarlar – Lökositler)

Lökositler vücudun yabancı organizmalara ve mikroplara karşı savunmasında rol alan bağışıklık sistemi hücreleridir. Kanda daimi olarak bulunan lökositler ihtiyaç duyulduğu taktirde çeşitli bölgelere göç eder görevlerini yerine getirirler. Lökositler 5’e ayrılır: Bazofiller, Nötrofiller, Lenfositler, Eozinofiller, Monositler.

Kan Pulcukları (trombositler)

Trombositler; küçük, düzensiz şekilli hücre fragmanlarıdır. Kanın pıhtılaşmasında görev alırlar. Ömürleri 5-9 gündür. Diğer kan hücreleri gibi kemik iliğinden köken alırlar ve öncül gücrelerine megakaryosit adı verilir. Trombositler ömürleri boyunca damar duvarında bir hasarla karşılaşırsa o bölgenin onarılmasında rol alır. Aksi durumda ise dalak tarafından kan dolaşımından uzaklaştırılırlar.

Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/wiki/Blood_cell#:~:text=A%20blood%20cell%2C%20also%20called,Platelets%20(thrombocytes)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK2263/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright-2020 Evrensel Ritim