Evrensel Ritim

İnsan Ekosisteminin Bir Parçası: Mikrobiyota nedir?

31.08.2020
77
İnsan Ekosisteminin Bir Parçası: Mikrobiyota nedir?

Mikrobiyota genel anlamıyla belirli bir alanda bulunan mikroorganizmaların (bakteri, virüs, arke…) oluşturduğu ekolojik topluluktur. Mikrobiyota terimi önüne konum belirten bir sıfat aldığında belirli bir bölgede bulunan mikroorganizmaların oluşturduğu topluluğu ifade eder. Örneğin “bağırsak mikrobiyotası” ifadesi insan bağırsağında yaşayan mikroorganizmaların oluşturduğu topluluğu ifade eder.

İnsan Bağırsak Mikrobiyatası

Bağırsaklar vücudun en büyük sindirim organıdır ve beyinden görece bağımsız olarak çalışan bir sinir sistemine (enterik sinir sistemi) sahiptir. İnsan vücudunun en büyük mikroorganizma topluluğu da vücudun en büyük sindirim organı olan bağırsaklarda bulunur. 70 kilogram ağırlığındaki yetişkin bir insanın bağırsaklarında 100 trilyondan fazla mikroorganizma yaşar. Bu canlı popülasyonunun toplam ağırlığının 200-1000 gram arasında olduğu tahmin edilmektedir. İnsan bağırsaklarında bulunan bu canlı popülasyonu topluca barsak mikrobiyotası olarak adlandırılır.

İnsan bağırsaklarındaki mikroorganizmaların sayıca insan vücudundaki diğer hücrelere eşit veya 10 kata kadar daha fazla oldukları tahmin edilmekte. Ayrıca bu canlıların 1000 farklı türde olabileceği de tahmin edilmekte. Bu sayıda hücrenin bir arada yaşadığı insan vücudu da aslında yürüyen bir ekosistem olarak adlandırılabilir. Bağırsak haricinde deri ve cinsel organlar da önemli sayıda mikroorganizma için habitat görevi görür.

Barsak Mikrobiyotasının İnsan Sağlığındaki Yeri

Barsak mikrobiyotasının insan sağlığı için son derece önemli olduğu son yıllarda yapılan çalışmalarla kanıtlandı. Bağırsaklarında bulunan trilyonlarca mikroorganizma ile insan arasındaki simbiyotik ilişki insan türünün daha sağlıklı kalmasına için son derece önemli. Louisiana Eyalet Üniversitesi Mikrobiyoloji ve İmmunoloji bölümünden Dr. Rodney Berg’in 1996 yılında yazdığında göre gastrointestinal sistem mikrobiyotası konağın anatomik, fizyolojik ve immünolojik gelişimi üzerinde derin etkilere sahip.

Barsak mikrobiyotası bulunduğu yer itibariyle beslenme üzerinde çeşitli etkilere sahiptir. Sindirim sırasında bazı besinlerin parçalanmasında mikroorganizmalar rol oynar. Mikrobiyota ayrıca bağışıklık sistemi üzerinde de etkiye sahiptir. İnsanın ilk olarak doğum sırasında karşılaştığı mikroorganizmalar edinsel bağışıklığın gelişmesi için önemli bir görev üstlenir. Barsak mikrobiyotasının insan davranışları üzerinde dahi etkili olduğu gözlemlenmiştir. Barsak mikrobiyomu ile depresyon, dikkat eksikliği, hiperaktivite gibi problemler arasında ilişki gösterilmiştir.

Kaynakalar:

https://www.gutmicrobiotaforhealth.com/about-gut-microbiota-info/

https://en.wikipedia.org/wiki/Microbiota

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright-2020 Evrensel Ritim