Evrensel Ritim

Ülkelerin Pandemiyle Mücadelesi: Hangi Ülkeler Daha Başarılı, Hangileri Başarısız?

26.08.2020
288
Ülkelerin Pandemiyle Mücadelesi: Hangi Ülkeler Daha Başarılı, Hangileri Başarısız?

İlk kez 12 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Wuhan kentinde tespit edilen gizemli bir virüs tüm Dünya’da krize neden oldu. Ülke sınırları kapandı, uçuşlar durduruldu, eğitime ara verildi, sokağa çıkma yasakları ilan edildi… Covid-19 adı verilen solunum sistemi başta olmak üzere vücudun pek çok organını hedef alan bu virüs insanların hayatını kökten değiştirdi. Ekonomiler yavaşladı, hatta durma noktasına geldi. İflas eden şirket sayısı arttı. Paralel olarak işsizlik arttı ve nihayetinde gözle görülmeyen, canlı olup olmadığı bile tartışma konusu olan bir virüs insanlığın gördüğü en büyük krizlerden birine neden oldu.

Dünya Devleri Çaresiz Kaldı

Hastalar üzerinde ilk çalışmaların yapılmasıyla virüs tam olarak tanımlandı ve yeni keşfedilen bu virüse karşı aşı ve ilaç denemeleri başladı. Bu çalışmalar mütemadiyen ilerlerken bir yandan da hükümetler salgının yayılmasını önlemek için çeşitli önlemler alma yoluna gitti. Pek çok ülke maske takma zorunluluğu, sosyal etkinliklerin kısıtlanması, spor müsabakalarının iptali, eğitime ara verilmesi gibi insanların bir araya gelmesini önleyen ve dolayısıyla virüsün yayılmasını engelleyecek önlemler almaya başladı. Salgının kontrolünde başarıya görece başarıya ulaşan ülkeler de olmasına karşın tüm bu önlemlere rağmen belirli bir süre için virüsün yayılmasını kontrol edemeyen pek çok ülke de oldu.

Tüm katı önlemlere rağmen özellikle bazı gelişmiş ülkeler virüs karşısında çaresiz kaldı. Her gün belirlenen binlerce vakaya ek olarak yüzlerce ölüm Dünya ekonomisine yön veren bazı ülkeleri adeta çaresiz bıraktı. Dünya’nın dev ekonomileri hastanelere hasta kabul edememeye ve vatandaşlarını tedavi etmek için farklı ülkelerden yardım istemeye başladı. Ülkeler için ventilatör, maske, ilaç veya koruyucu ekipmanlar stratejik duruma geldiği için bazı ürünlerin ticareti devlet iznine tabi oldu. Artık daha büyük ekonomiye sahip olanlar değil, daha fazla maske ve ventlatöre sahip olan devletler güçlüydü.

Pandemiden Son Veriler

Bu yazının yazıldığı saatler itibariyle Tüm Dünya’da toplam 23,9 milyon insan koronavirüsle enfekte olmuş durumda. 15,6 milyon insan iyileşti ve toplamda Dünya genelinde virüs kaynaklı olarak 820 bin insan hayatını kaybetti.  Ülkelerin salgına karşı başarılarını değerlendirirken en önemli verilerden biri de milyon kişi başına ölüm sayısı. Bu veri ülke nüfusunda her 1 milyon kişiden kaçının öldüğünü gösterir ve ülkelerin halkını salgına karşı ne kadar koruyabildiğini gösteren nüfustan bağımsız objektif bir veridir. Milyon kişi başına ölüm oranının Dünya ortalaması 116’dır.

Ülkeler Bazında Koronavirüs Verileri, Ülkelerin Başarı Durumları

Türkiye: Toplam 261 bin vaka ve 6,1 bin ölüm görüldü. Milyon kişi başına görülen 74 ölümle dünya ortalamasının altında kalmayı başardı. 1 milyon kişiden ortalama olarak 3,1 bin kişi virüse yakalandı.

ABD: Dünyanın en büyük ekonomisinde toplamda 5,8 milyon vaka ve 178 bin ölüm görüldü. Milyon kişi başına 585 ölüm ve 17,7 bin vaka ile Dünya ortalamasına kıyasla oldukça kötü bir performans sergileyen ABD’nin salgın karnesi pek de iyi görünmüyor.

İtalya: Toplam 261 bin vaka ve 35,4 bin ölüm görüldü. İtalya’da bir milyon kişi başına 4,1 bin vaka ve 561 ölüm görüldü. Vaka sayısı bakımından Türkiye ile aynı olmasına rağmen milyon kişi başına ölüm oranı Türkiye’nin 7,5 katı olan İtalya’nın vatandaşlarına yeterince sağlık hizmeti ulaştıramadığı değerlendirilebilir. Nitekim İtalya Almanya’ya da hasta göndermişti.

Almanya: Bir başka dev ekonomi olan Almanya’da toplam 237 bin vaka ve 9,3 bin ölüm görüldü. Milyon kişi başına ise 2,8 bin vaka ve 114 ölüm görülmekte. Pek çok gelişmiş ülkeye kıyasla iyi bir performans sergilese de sanayi devi Almanya salgın performansıyla fark yaratmayı başaramamış gibi görünüyor.

Japonya: Japonya’da toplam 63 bin vaka ve yalnızca 1,2 bin ölüm görüldü. 126 milyon nüfusa sahip Japonya’da milyon kişi başına vaka sayısı 498 olurken her bir milyon kişiden yalnızca 9’u hayatını kaybetti. Şüphesiz Japonya Dünya’da salgın konusunda örnek alınması gereken ülkelerden biri.

Güney Kore: 51 milyon nüfuslu ülkede toplam 18 bin vaka ve 321 ölüm görüldü. Milyon kişi başına vaka sayısı 358 olurken 1 milyon kişiden yalnızca 6’sı virüs sebebiyle vefat etti. Güney Kore virüsün yayılmasını çok iyi engellediği gibi hastalarını da tedavi etmeyi de başarmış gibi duruyor.

Brezilya: 210 milyon nüfuslu Brezilya’da toplam 3,7 milyon vaka ve 117 bin ölüm görüldü. Milyon kişi başına vaka sayısı 17 bin olurken, milyon kişide ölüm sayısı ise 566 olarak gerçekleşti. Ekonomik olarak Türkiye ile sıklıkla kıyaslanan Brezilya, virüsün yayılmasını önleyemediği gibi hastalarını tedavi etme konusunda da pek iyi bir performans sergilemiyor.

Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/wiki/Template:COVID-19_pandemic_data

https://tr.wikipedia.org/wiki/COVID-19_pandemisi

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright-2020 Evrensel Ritim