Evrensel Ritim

NASA 2024’te Ay’a İnmeyi Planlıyor

07.04.2021
100
NASA 2024’te Ay’a İnmeyi Planlıyor

İnsanlığın Ay macerası soğuk savaş dönemine dünyanın iki kutbu arasındaki uzay yarışı ile başladı. Uzay yarışında ilk uzay yürüyüşü ve ilk uydu Sovyetler birliği tarafından hayata geçirilmiş projelerdi. Özellikle 1960’ların başlarında Sovyetler birliği uzay yarışının lideri olarak görülmektedir. Yarışta geri kalmak istemeyen ve Sovyetler’e güçlü bir cevap vermek isteyen ABD Ay’a insanlı olarak seyahat etmeyi planladı ve bu amaçla Apollo projesini başlattı.

Apollo projesi ile Ay yörüngesine insanlı olarak ulaşmayı başaran ABD nihayet 16 Temmuz 1969’da başlayan bir seyahat ile Ay yüzeyine ilk astronotları göndermeyi başardı. Apollo 11 olarak adlandırılan bu seyahat sırasında 2 astronot ay yüzeyinde toplam 21 saatten fazla kaldı. Apollo 11’den sonra Apollo 12, Apollo 13, Apollo 14, Apollo 15, Apollo 16 ve Apollo 17 adı verilen 6 yolculukla daha Ay yüzeyine insanlı olarak ulaşıldı. Son Apollo görevi olan 1972 yılındaki Apollo 17’den bu yana Aya insanlı olarak bir seyahat yapılmamıştır.

Yeni Projenin Adı Artemis

ABD’nin ulusal uzay ajansı NASA yıllar sonra yeniden Ay’a gitmeyi planlıyor. Artemis projesi kapsamında 2021 yılında Ay yörüngesine insansız test uçuşu yapılacak. 2023 yılında Artemis 2 ile Ay yörüngesine insanlı bir seyahat planlayan NASA 2024 yılında Ay yüzeyine insanlı bir seyahat gerçekleştirmeyi planlıyor. Artemis projesi 2030 yılına kadar gerçekleşecek 7’si insanlı toplam 9 seyahati içeriyor.

NASA 2024 yılında Ay yüzeyine 1 kadın ve bir erkek olmak üzere 2 astronot indirmeyi planlıyor. Ay’a ulaşacak astronotlar insanlı derin uzay görevleri için tasarlanan Orion kapsülünü ve yeni nesil astronot giysilerini kullanacak. Ay’a ulaşmak için kullanılacak SLS roketi ise henüz test aşamasında.

Ay’a insanlı seyahatler sırasında kullanılması planlanan Orion kapsülünün maketi.

NASA Artemis projesi ile Ay yüzeyinde oksijen, yakıt, su gibi pek çok kaynak arayacak ve bu kaynakları çıkartmaya çalışacak. Ayrıca Ay yüzeyinde daha fazla mürettebat ile daha uzun keşifler yapılabilmesi amacıyla Ay’da bir “Artemis ana kampı” oluşturulacak. Ay’ın Dünya’ya bakan yüzeyinde kurulması planlanan kampta yaşam alanları, güç üniteleri ve çeşitli ekipmanlar bulunacak.  

Daha fazla bilgi için:

https://www.nasa.gov/press-release/nasa-publishes-artemis-plan-to-land-first-woman-next-man-on-moon-in-2024

https://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_program

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright-2020 Evrensel Ritim