Evrensel Ritim

Maske Takmak Virüsün Yayılmasını engeller mi? Hangi Maskeler Daha Etkili?

28.08.2020
615
Maske Takmak Virüsün Yayılmasını engeller mi? Hangi Maskeler Daha Etkili?

İlk olarak 12 Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde tespit edilen Covid-19 adlı virüs, insanlığın uzun süredir yaşamadığı bir deneyimi yaşamasına neden oldu. Çin’deki bir hayvan pazarından çıktığı tahmin edilen virüs, birkaç ay içinde tüm Dünya’ya yayıldı. Ülkeler, tarihleri boyunca görülmemiş önlemler almak zorunda kaldı. Sosyal yaşam kısıtlandı, eğitim durdu, spor müsabakaları iptal edildi. Ülke ekonomileri durma noktasına geldi. Öyle ki insanların sokağa çıkması, çıksa bile yan yana bulunması bile yasaklandı.

Tüm bu ağır önlemler virüsün daha fazla yayılmasını önlemek içindi. Virüsün yayılmasını önlemek için hemen hemen tüm ülkelerde kullanılan önemli bir silah daha vardı: maskeler. Yüz maskeleri virüsün yayılmasını engelleyip engellemediği hususunda tartışmalara neden olsa da. Devletler ve çoğu uzman tarafından tavsiye edildi, hatta zorunlu tutuldu. Peki yüz maskeleri virüsün yayılmasında ne kadar etkili?

Bilimsel Araştırmalar Ne Söylüyor?

Nisan 2020’de singapurda yapılan bir çalışmada Singapur ve bazı diğer ülkelerin maske takma oranları ve Covid-19 insidansları karşılaştırıldı. Araştırma sonucunda subklinik veya hafif Covid-19 enfeksiyonu geçiren kişilerde maske takmanın solunum yoluyla sekresyon emisyonunu azlttığını ve bu sayede virüsün yayılmasını engellediği sonucuna ulaşıldı.

Benzer şekilde Haziran 2020 tarihinde 16 ülke ve 6 kıtadan verilerle yapılan bir araştırmada maske kullanımının enfeksiyon riskinde büyük bir azalmayı sağladığı saptandı. Ayrıca bu araştırmayla fiziksel mesafenin de virüsün bulaşmasını azaltan bir etken olduğu görüldü. Bu çalışmada göz korumasının dahi virüsün yayılımında pozitif yönde etkili olduğu değerlendirilmekte.  

Yüz Maskesi Kullanmak Faydalı Mı?

Bilimsel araştırmalardan da görüldüğü üzere yüz maskesi kullanımı virüsün yayılımını önlemede önemli bir etkiye sahip. Her ne kadar maskelerin %100 koruma sağlamadığı bilinse de kullanımlarının virüsün sekresyonlar vasıtasıyla yayılmasını engellediği açıkça görülmekte. Hapşırma ile 50 m/sn, öksürme ile 10 m/sn hızla etrafa sekresyon ve dolayısıyla virüs yayan bir kişinin maske takması en azından yaydığı virüs miktarı ve virüsü yaydığı alanı büyük ölçüde kısıtlayacaktır.

Peki Hangi Maske?

Duke fizik departmanından Dr. Martin Fischer ve ekibi tarafından yapılan bir araştırmayla hangi maskelerin virüsü daha iyi hangilerinin ise daha verimsiz şekilde durdurduğu araştırıldı. Araştırmacıların bildirdiğine göre en iyi performans gösteren maskeler kapaksız N95 maskelerdi. Ayrıca cerrahi maskeler de iyi performans göstermişti. El yapımı pamuklu maskeler ise daha düşük bir performansla konuşma sırasında yayılan sekresyonları önemli ölçüde durdurmayı başardı. Ancak bandana, boyunluk veya benzeri yün malzemeler sekresyonların yayılmasını önlemede pek etkili değildi.

Kaynaklar:

https://www.healtheuropa.eu/are-face-masks-useful-for-stopping-the-spread-of-covid-19/99087/

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/08/200811152916.htm

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prevent-getting-sick/cloth-face-cover-guidance.html

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32335167/

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright-2020 Evrensel Ritim