Evrensel Ritim

Kıyamet Saati Nedir, Kim Tarafından Tasarlanmıştır, Ne işe Yarar?

27.08.2020
195
Kıyamet Saati Nedir, Kim Tarafından Tasarlanmıştır, Ne işe Yarar?

Manhattan projesi 2. Dünya Savaşı sırasında ABD’nin nükleer silah geliştirmek için yürütmekte olduğu bir araştırma projesiydi. Manhattan projesinde çalışmış olan bir grup araştırmacı Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombası atılmasının ardından 1945 yılında atom bilimcileri bülteni (Atomic Scientist Bulletin) adında bir bülten çıkartmaya başladılar. Ortaya çıkışından 2 yıl sonra ise bültenin kapağında kıyamet saatinin ilki görülmekteydi.

Kıyamet saati kıyamete bir tür geri sayımı sembolize ediyordu. Bu sembolik analog saat hiç kimse onu durdurmadığı taktirde 12’ye gittikçe yaklaşacak ve tam 12’yi gösterdiğinde kıyamet kopacaktı. Saatin tasarımcısı Martly Langsdorf, nükleer problemin aciliyetini yansıtmak için bir saati seçmişti. Saatin amacı nükleer çağda insanlığın yaşamakta olduğu küresel tehlike düzeyini ve bu tehlikedeki değişimleri yansıtmaktı. Amacına fazlasıyla ulaşan bu sembol o yıllardan bu güne küresel çapta kabül gören bir metafor olmayı da başardı.

Saat 2007 yılında yeniden tasarlansa da bültenin basımı 2009 yılında durduruldu ve bu yıldan itibaren bir internet sitesi üzerinden dijital yayına geçiş yaptı. Kıyamet saati ise bu yıldan itibaren sitenin logosunda kendine yer bulmaya başladı. Bugün de yayına devam eden Bulletin of the Atomic Scientist internet sitesinde kıyamet saati, nükleer risk, iklim değişikliği gibi konularda bilgi ve makalelere ulaşılabilmekte.

Kıyamet Saatindeki Değişimler

Kıyamet saati ilk tasarlandığı 1947 yılında kıyamete kalan süre 7 dakika olarak sembolize edilmişti. Bu süre bu güne kadar toplamda 24 kez değiştirilerek güncellendi. İlk değişim 1949 yılında Sovyetler birliğinin ilk nükleer silahını test etmesiyle yaşandı ve saat tam 4 dakika ileri alındı. Kıyamete olan süre artık yalnızca 3 dakikaydı. 1960 ve 1963 yıllarında ABD ve Sovyetler arasındaki bir takım antlaşma ve işbirlikleriyle saat toplam 10 dakika geri alındı. 1968 yılında ise artan küresel gerilim ve savaşların etkisiyle tekrar 5 dakika ileri alınan saat artık 23:53’ü gösteriyordu.

1990 ve 1991 yıllarında sırasıyla Berlin duvarının yıkılışı ve ABD ile Sovyetler birliği arasındaki nükleer silahları sınırlandırma antlaşmasının etkisiyle önceki ilerlemelerine rağmen tekrar 23:50’ye kadar geriledi. 1998-2007 yılları arsında ise Hindistan, Pakistan, Kuzey Kore gibi ülkelerin nükleer silah denemeleri sonucunda kıyamete kalan süre 5 dakikaya kadar düşmüştü. O tarihten itibaren kıyamete kalan sembolik süre istikrarlı olarak azaldı ve 2020 yılına gelindiğinde saat son olarak 23:58:20’yi gösterecek şekilde ayarlandı. Yani bu yazının yayımlandığı tarih itibariyle kıyamete yalnızca 100 saniye bulunmakta. Ve bu süre saatin tasarlandığı yıldan itibaren kıyamete kalan en kısa zaman. Kıyamete en çok zamanın olduğu 1991 yılında ise saat 23:43’ü gösteriyordu.

Kıyamet saatinin yıllara göre gösterdiği saatler.

Kıyamet Saati Nasıl Ayarlanır

Kıyamet saatinin ayarlanmasında küresel çapta meydana gelen olaylar ve durumlar etkili olur. Politika, silahlar, enerji, diplomasi, iklim gibi pek çok alandan veriler dikkate alınarak saat ayarlanır. Saatin ayarlanmasında ise 2 yılda bir toplanan bir “bilim ve güvenlik kurulu” görev alır. Kurul küresel çapta meydana gelen olayları bilinçli bir şekilde inceleyip tartışmasının ardından saatin kaç olacağına karar verir.

Kaynaklar:

https://thebulletin.org/doomsday-clock/

https://en.wikipedia.org/wiki/Doomsday_Clock

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright-2020 Evrensel Ritim