Evrensel Ritim

İnsan ve Maymun Hücrelerini İçeren Melez Embriyo Üretildi

18.04.2021
109
İnsan ve Maymun Hücrelerini İçeren Melez Embriyo Üretildi

İnsan ve hayvan bedenlerinden ortak bölümler içeren melez canlılar tarih boyunca insanlığın zihninde yer etmiş, yazılmış, çizilmiş bir düşüncedir. Yunan mitolojisinde rastladığımız at vücutlu insan ve 4500 yıl önce inşa edilmesine rağmen kahire yakınlarında hâlâ dimdik ayakta bulunan insan başlı aslan sfenksi sadece iki örnek. İnsanların hayvanlar üzerindeki bu ilginç düşünceleri bugün de popüler kültürün bir parçası olarak her alanda karşımıza çıkmakta. Ancak günümüze bilimin geldiği nokta durumu biraz değiştiriyor ve daha da ilginç bir hale getiriyor.

Günümüzde bilim adamları insan hücre ve organlarının hayvanlar üzerinde üretilmesi için çaba harcıyor. Hayvan vücudunda üretilecek bir insan kalbi o kalbe ihtiyaç duyan insanları sağlıklarına kavuşturabilir. Benzer şekilde hayvan vücudunda üretilecek bir insan kulağı ona ihtiyaç duyan insanlara oldukça faydalı olabilir. Araştırmacılar bu amaçla insan ve maymun hücrelerinin karışımından oluşan bir embriyo üretmeyi başardı.

Daha önce 2017 yılında yapılan bir denemede domuz embriyolarına insan kök hücreleri yerleştirilmişti. 3-4 hafta izlemenin ardından embriyolarda insan kök hücresi oranı çok düşüktü. 15 Nisan 2021’de Cell dergisinde yayımlanan bir makalede ilginç sonuçlara ulaşıldı. ABD’li ve Çin’li bilim adamları yaptıkları çalışmalarda insan kök hücrelerini cynomolgus maymunlarının embriyolarına enjekte ettiler. Toplam 132 maymun embriyosunun her birine 25 adet pluripotent kök hücre enjekte edildi. Ardından embriyolar kültür ortamına yerleştirildi.

İnsan kök hücresinin enjekte edildiği embriyolar 13 günün ardından -kimerik- embriyoların üçte biri insan hücrelerinden oluşmaktaydı. Sonuç olarak insan hücreleri maymun embriyosunda hayatta kalmayı ve çoğalmayı başarmıştı. Çalışmanın sonucunda maymun ve insan hücrelerinin adeta bütünleştiği ve farklı organları oluşturacak hücrelere farklılaşmaya başladığı tespit edildi. İnsan ve maymun hücreleri arasındaki bu iyi entegrasyonun hücreler arasındaki çeşitli moleküler yolaklarla bağlantılı olduğu belirlendi.

Fare, domuz gibi insana daha uzak türlerde yapılan deneyler görece başarısız olmasına karşın insan ve maymun hücrelerinin birbirine daha fazla benzemekte. Makalenin tartışma bölümünde araştırmacılar bu benzerliğin insan ve maymun hücrelerinin entegre olması ve çoğalmasında etkili olabileceğine dikkat çekiyor.

Etik Sınırlamalar

İnsan ve hayvan hücrelerinden ortak bir embriyo oluşturulması çeşitli etik tartışmalarına da yol açmakta. Araştırma sırasında 2 bağımsız biyoetik uzmanının görüşlerine başvurulduğu ve araştırmanın etik kurallara uygun olarak yürütüldüğü ifade edilmekte. Çalışmalar sırasında gözlemlenen embriyoların gelişimi “erken embriyo” dönemiyle sınırlandırıldı. Sonuç olarak acıyı hissetmeyen ve bilinçsiz hücre grubunun bilinci melez canlılara dönüşmesi engellenmiş oldu. Biyoetik uzmanı Katrien Devolder’e göre melez embriyoların daha fazla gelişmesine izin verilseydi etik açıdan daha farklı bir durum ortaya çıkabilirdi.

Kaynaklar:

https://www.sciencemag.org/news/2021/04/lab-grown-embryos-mix-human-and-monkey-cells-first-time

https://www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(21)00305-6?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS0092867421003056%3Fshowall%3Dtrue

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright-2020 Evrensel Ritim