Evrensel Ritim

Bal Soğuk Algınlığı ve Gribe İyi Geliyor

24.08.2020
110
Bal Soğuk Algınlığı ve Gribe İyi Geliyor

Üst solunum yolu enfeksiyonları büyük oranda virüs kaynaklı olarak meydana gelen ve bu sebeple antibiyotikle tedavi edilmesi mümkün olmayan enfeksiyon türleridir. Antibiyotikler virüslere karşı etkisiz olduğu gibi gereksiz kullanımları da antibiyotik direnci gelişimine neden olacağından fayda yerine zarar getirecektir.

Bal, soğuk algınlığı ve özellikle de öksürüğün tedavisinde geleneksel olarak kullanılır. Fakat balın üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde ne kadar etkili olduğuna dair net bir araştırma bulunmamakta. Oxford Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar yaptıkları araştırmayla balın üst solunum yolu enfeksiyonlarının semtomatik tedavisinde işe yarayıp yaramayacağını test ettiler.

Araştırma 1761 Katılımcının Katkısıyla Yapıldı

14 çalışma ve toplam 1761 katılımcı üzerinde yapılan incelemelerde balın üst solunum yolu enfeksiyonlarının semptomatik tedavisinde klasik tedaviden daha etkili olduğu sonucuna ulaşıldı. Yapılan çalışmalar incelendiğinde balın öksürük sıklığı ve şiddetinde belirgin şekilde azalmayı sağladığı belirlendi. Soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan dekstrometorfan ve difenhidramin ile karşılaştırıldığında da balın iyileşmede daha etkili olduğu saptandı. Ayrıca olağan bakım yapılan hastalarla kıyaslandığında bal alan hastalarda semptomların 1-2 gün daha az sürdüğü gösterildi. Balın öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı gibi semptomlarda da iyileşmeyi sağladığı da yine araştımayla gösterildi.

Bazı çalışmalarda balın kıvam ve görünümünü taklit eden maddeler kullanılarak plasebo etkisinin dışlanması sağlanmış ve araştırmanın güvenilirliği arttırılmıştır. Ancak çalışmada farklı bal çeşitlerinin ve dozlarının etkinliği keşfedilememiştir.

Tedavide Tavsiye Ediliyor

Araştırmanın sonucunda bal üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde antibiyotiklere alternatif olarak tavsiye edilmekte. Her ne kadar daha fazla sayıda ve tutarlı araştırmaya ihtiyaç duyulsa da bal, normal bakım yöntemleri ve antibiyotiklere göre daha etkili olması, antimikrobiyal dirence yol açmaması, ucuz olması ve kolay erişilebilir olması gibi sebeplerle soğuk algınlığının tedavisinde öne çıkacak gibi duruyor.

Kaynaklar:

https://popsci.com.tr/yeni-calismaya-gore-bal-soguk-alginligina-ilaclardan-daha-iyi-geliyor-olabilir/

https://ebm.bmj.com/content/early/2020/07/28/bmjebm-2020-111336

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright-2020 Evrensel Ritim