Evrensel Ritim

Ruhun Ağırlığını Ölçmeye Çalışmak: 21 Gram Deneyi

15.04.2021
169
Ruhun Ağırlığını Ölçmeye Çalışmak: 21 Gram Deneyi

Ruh kavramı insan bedeninden bağımsız maddi olmayan özü ifade eder. ABD’li bir doktor olan Duncan MacDougall 1901 yılında “Ruhun ağırlığını ölçebilir miyiz?” sorusunu sordu ve bu ilginç soruya cevap aramaya başladı. Yaptığı çalışmalar sonucunda yazdığı makalesini 1907 yılında American Medicine dergisinde yayınladı. Makalede insan Ruhunun bir ağırlığı olabileceğini ve bu ağılığı bir onsun dörtte üçü kadar yani 21 gram olarak ölçtüğünü ifade etmişti. MacDougall’ın ulaştığı bu sonuç bilim camiasında kabul edilmese de zamanla popüler kültürün bir parçası haline geldi. Günümüzde filmler, kitaplar, belgeseller hatta şarkılarda bile MacDougall’ın deneyi ve ulaştığı 21 gram sonucuna atıflar bulunmakta. Peki Dr. Duncan MacDougall ünlü deneyini nasıl yapmıştı?

Ruhun Ağırlığını Nasıl Ölçeriz?

Dr. Duncan MacDougall aklındaki deneyi gerçekleştirmek için hassas ölçüm yapabilen bir teraziye ve bir insanın bu terazide sürekli olarak tartılabilmesine ihtiyaç duyuyordu. Bu amaçla ofisinde hassas ölçüm yapabilen ve üzerinde bir insanın yatabileceği özel bir yatak hazırladı. Ardından hazırladığı düzenekte ağırlıklarını ölçeceği insanlara ihtiyacı vardı. Bu amaçla huzurevlerinde yaşayan ve ölümcül hastalıklara sahip 6 kişiyi seçti. Deneyin tamamlanması için tek gereken 6 kişinin ölmeden hemen önce ve öldükten hemen sonra ağırlıklarının ölçülmesiydi.

Dr. Duncan MacDougall (1866–1920)

Deney ve Sonuçlar

Dr. MacDougall 6 insanın ağırlığını ölümlerinden hemen önce ve hemen sonra ölçtü. Bu 6 ölçümden 2 tanesi teknik zorluklar nedeniyle dışarıda bırakıldı. Kalan 4 hastadan 1 tanesinde ölüm sonrası bir onsun 8’de 3’ü kadar bir ağırlık kaybı gözlendi ancak bu daha sonra kendiliğinden geriye göndü. Diğer ölçümlerden 2’sinde ise hastalar ölüm anında ağırlık kaybetmiş ancak daha sonra tekrar ağırlık kaybı gözlenmişti. Yapılan 6 ölçümden yalnızca birinde ölüm anında ani ağırlık kaybı gözlemlenmişti. Gözlemlenen kayıp bir onsun dörtte üçü yani 21 gram kadardı.

Dr. MacDougall’a göre yapılan deneyde gözlemlenemeyen bir ağırlık kaybı mümkün değildi. Hasta, solunum ve vücuttaki nemin buharlaşması yoluyla ağırlık kaybedebilirdi ancak bu ağırlık kaybı oldukça yavaştı ve aniden kaybedilen 21 gramı açıklayamazdı. Daha sonra aynı deney 15 köpek üzerinde tekrarlandı ve deneyler sonucunda köpeklerin ağırlığında herhangi bir değişim gözlemlenmedi.  Dr. MacDougall ulaştığı bu sonuçları Nisan 1907’de American Medicine dergisinde “The Soul: Hypothesis Concerning Soul Substance Together with Experimental Evidence of The Existence of Such Substance.” başlığıyla yayımladı.

Deneyin Ardından

1907’de yayınlanan makalede ulaşılan sonuçlar bilim camiası tarafından kabul görmedi. Deney yapısı itibariyle pek çok sınırlılığa sahipti. Öncelikle 6 sayısı bilimsel bir sonuca varmak için yeterli bir sayı olarak görülmedi. Ayrıca yapılan 6 deneyden yalnızca 1 tanesinde elle tutulur bir sonuca ulaşılmıştı. Ayrıca çoğu bilim insanı ölçümün güvenilirliği konusunda da şüpheliydi. Ayrıca ölçülen 21 gramlık ağırlık kaybını açıkladığını iddia eden çeşitli teoriler de ortaya atıldı. Ruhun ağırlığını ölçmeyi amaçlayan bu deney bilim camiasında kabul görmemiş olsa da yıllar içinde popüler kültürün yadsınamaz bir parçası haline geldi.

Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/wiki/21_grams_experiment

https://www.abc.net.au/science/articles/2004/05/13/1105956.htm

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright-2020 Evrensel Ritim