Evrensel Ritim

Dünyanın En Güçlü Nükleer Silahı: Çar Bombası

07.12.2020
30
Dünyanın En Güçlü Nükleer Silahı: Çar Bombası

1960’lı yıllar ABD ile Sovyetler arasındaki soğuk savaşın en hararetli yıllarıydı. İki süper güç birbirlerine her alanda üstünlük kurmak için sonu gelmez bir yarışın içerisindeydi. Mücadelenin en yoğun olduğu alan ise şüphesiz silahlar ve savaş araçlarıydı. En güçlü silaha sahip olmak düşman üzerinde siyasi ve askeri baskı kurmanın en iyi ve en kestirme yollarından biriydi. Ayrıca en güçlü silah aynı zamanda en iyi propaganda araçlarından biriydi. En güçlü silahı üretmenin kolay yolu ise nükleer enerjiden geçiyordu.

Daha Güçlü Bir Silah Emri

Sovyet başbakanı Nikita Khrushchev Dünya’da siyasi ve askeri gerginliğin hat safhada olduğu 1961 yılında yeni bir silahın üretilmesi emrini verdi. Üretilecek silah ABD üzerinde psikolojik baskı uygulanmasında kullanılacak ve olası bir nükleer saldırı durumunda ABD’ye etkili bir misilleme yapılmasında etkili olacaktı. Geliştirilmesi istenen silah 100 megaton gücünde bir hidrojen bombasıydı. Ama bir sorun vardı.

100 megaton gücündeki bir nükleer bombanın patlaması sonucu oluşacak nükleer serpintiler Sovyet topraklarını etkileyebilirdi. Ayrıca bomba boyutları sebebiyle bir füzeyle fırlatmaya müsait değildi. Bombayı bir uçağın bırakması gerekiyordu. Bu durumda bombanın patlaması sonucu oluşacak şok dalgalarından bombayı bırakacak uçağın kaçamama ihtimali vardı. Bu sebeplerle bombanın gücü 100 megatondan 50 megatona düşürüldü.

Bombanın Özellikleri

Bomba 1961’de bir gurup Sovyet fizikçi tarafından inşa edildi. Bombanın tasarımında yapılan değişiklikle verimi arttırılmış ve oluturacağı nükleer serpinti miktarı azaltılmıştı.  50 megatonluk kapasiteye sahip olan bomba ABD’nin 2. Dünya savaşı sırasında Hiroşima ve Nagazaki’ye attığı atom bombasından tam 3800 kat daha güçlüydü.

Bombanın ağırlığı 27 ton, boyu 8 metre, çapı ise 2 metreydi. Adı ise resmi olarak RDS-220 olsa da batıda “tsar bomb” lakabıyla anıldı. Bombanın boyutları sebebiyle atılacağı uçakta bir takım yapısal değişiklikler yapmak gerekiyordu. Bombayı bırakacak olan Sovyet bombardıman uçağı Tupolev Tu-95 bombaya uygun olarak modifiye edildi. Artık tarihin en güçlü bombasını test etmek için her şey hazırdı.

Test ve Bombanın Etkileri

Bombanın bırakılması için 30 Ekim 1961 yılında Binbaşı Andrei Durnowtsev pilotluğundaki Tupolev Tu-95 havalandı. Tu-95 nükleer patlamadan en az etkilenecek şekilde modifiye edilmesine rağmen Durnowtsev ve ekibinin testten sağ kurtulma ihtimalinin %50 olduğu düşünülüyordu.

Tu-95 Olenya üssünden havalanmasının ardından 2 saat sonra 10.500 metre irtifadan serbest bırakıldı. Bombanın daha yavaş düşmesi ve uçağın kaçacak zaman bulabilmesi için bombanın düşüşü paraşütle yavaşlatılmıştı. Bomba Mityushikha körfezi nükleer test sahası üzerinde yerden 4200 metre irtifaya geldiğinde patladı. Patlama meydana geldiğinde Tu-95 bombadan 45 kilometre uzaklaşmıştı. Buna rağmen şok dalgası uçağın 1 km irtifa kaybetmesine neden oldu. Ancak Tu-95 güvenli şekilde iniş yapmayı başardı.

Çar bombasının patlama anında oluşturduğu mantar bulutu.

Bombanın patlaması sonrası 60 kilometre yüksekliğinde bir mantar bulutu oluştu. Patlamanın oluşturduğu aydınlanma 1000 km uzaktan görülebilir ölçülerdeydi. Patlamanın mutlak yıkım çemberi 35 kilometrelik yarıçapa sahipti. Patlama o derece şiddetliydi ki 55 km uzaklıktaki binalar tamamen yıkıldı. Patlamadan 100 km uzaklıktaki insanlarda 3. Derece yanıklar meydana geldi. Patlamanın etkisiyle 900 kilometre mesafedeki bazı camlar kırıldı. Norveç ve Finlandiya’da patlamanın etkileri hissedildi.

Çar bombasının patlama anına ait görüntüler:

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright-2020 Evrensel Ritim