Evrensel Ritim

Beyin Tümörünün İşlediği Cinayet: Charles Whitman Olayı

02.10.2021
53
Beyin Tümörünün İşlediği Cinayet: Charles Whitman Olayı

1966 yılının 1 Ağustos günü Charles Whitman adında genç bir Amerikalı Texas Üniveristesindeki bir kuleye yanındaki yüklü miktarda cephaneyle çıktı. Kuleden aşağıya silahıyla ateş etmeye başladı. 1.5 saat boyunca kuleden etrafa ateş açan Whitman polisler tarafından vurulup öldürülünceye kadar 14 kişiyi öldürdü ve 31 kişiyi yaraladı. Aynı günün sabahında annesi ve eşini öldürmüştü. Peki sıradan bir insanın bunu yapmasına ne neden olmuştu? Ardında bıraktığı not yaptığı bu eylemi açıklamak için ipuçları taşıyor olabilir mi?

Whitman’ın Hikayesi

Charles Joseph Whitman 24 Haziran 1941 tarihinde ABD’de 3 çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesi dindar bir katolik babası ise ailesine şiddet uyguladığı bilinen bir adamdı. Charles Whitman ise zeki ve kibar bir çocuktu. 6 yaşındayken yapılan IQ testinden 139 puan almıştı. 11 yaşında izci 12 yaşında piyanist oldu.

1955 yılında Florida’daki St. Ann’s Lisesine girdi.1959’da 72 kişi arasından 7. olarak liseden mezun oldu. Mezun olduktan hemen sonra ABD deniz piyadelerine katıldı ve keskin nişancılık eğitimi aldı. Eğitiminin ardından Küba’da 18 ay görev yaptı. Üniversite eğitimi için gerekli şartları sağlayan Whitman 1961’de Teksas Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümüne girdi. Ağustos 1962’de aynı üniversitede öğrenci olan Kathleen Frances Leissner ile evlendi.

Whitman notlarının yetersiz olması sebebiyle 1963’te askerlik görevine geri çağırıldı ve 1964’te terhis oldu. Terhis olduktan sonra Texas üniversitesi mimarlık ve mühendislik programına kaydoldu. Aynı zamanda çeşitli işlerde çalıştı. 1966’da karısı Margaret kendisine şiddet uyguladığı gerekçesiyle Whitman’dan ayrılma kararı aldı.

Bu dönemde amfetamin kullandığı da bilinen Whitman şiddetli baş ağrılarından şikayetçiydi. Şiddetli baş ağrıları, öfke, kafa karışıklığı gibi semptomlarla birkaç hekime başvurdu, çeşitli ilaçlar kullandı.

Charles Joseph Whitman

Teksas Kulesi Olayı

Takvimler 1 Ağustos 1966’yı gösterdiğinde 25 yaşındaki Charles Whitman saat 03.00’da karısını daha sonra da annesini öldürdü. Sabahın ilerileyen saatlerinde daha fazla silah ve mühimmat alarak bir cephanelik oluşturdu ve Teksas Üniversitesi’nin ana kampüsündeki saat kulesine doğru yola çıktı.

Saat 11.30’da saat kulesine ulaşmıştı. İçeriye girerken 2 kişiyi öldürüp 2 kişiyi yaraladı ve ardından kulenin tepesine tırmandı. Saatler 11.50’yi gösterirken kuleden aşağıya ateş etmeye başladı. Whitman eğitimli bir keskin nişancıydı ve 500 metre mesafeye kadar isabetli ateş edebiliyordu.

Whitman 90 dakikalık direnişinin ardından kuleye çıkan polis memurları tarafından vurularak öldürüldü. Kulede geçirdiği 90 dakikada 14 kişiyi öldürmüş ve 30’dan fazla kişiyi yaralamıştı. ölümünün ardından 1 gün önce yazdığı bir not evinde bulundu.

Whitman’ın etrafa ateş açtığı saat kulesi.

Whitman’ın İntihar Notu

“Bu aralar kendimi gerçekten anlamıyorum. Ortalama, makul ve zeki bir genç adam olmam gerekiyor. Ancak, son zamanlarda (ne zaman başladığını hatırlayamıyorum) birçok olağandışı ve mantıksız düşüncenin kurbanı oldum…. Bir seanstan sonra Doktor’u bir daha hiç görmedim ve o zamandan beri zihinsel kargaşamla tek başıma savaşıyorum ve görünüşe göre boşuna. Ölümümden sonra, görünür bir fiziksel bozukluk olup olmadığını görmek için üzerimde bir otopsi yapılmasını diliyorum.”

Otopsi ve Sonuçlar

Olaydan bir gün sonra yapılan otopside Whitman’ın beyninde bir tümör olduğu görüldü. Birkaç gün sonra bir komisyon tarafından yapılan otopsi incelemesinde yaygın nekroz alanlarıyla birlikte tümötün “glioblastoma multiforme” özellikleri gösteren bir tümör olduğu belirlendi. Araştırmacılara göre tümör beyindeki amigdala bölgesine baskı yapmış olabilir ve bunun sonucu olarak Whitman’ın duygu ve eylemlerini etkilemiş olabilirdi. Whitman haklıydı. Vücudunda fiziksel bir bozukluk vardı. Ancak bunu hayattayken öğrenmesi mümkün olmamıştı. Yaşanan bu ve bunun gibi pek çok olay bilim adamları ve hukukçular özelinde insalığın aklına 2 soruyu getiriyor:
Whitman (veya onun durumundaki diğer insanlar) katil mi?
İnsan, eylemlerinde gerçekten özgür mü?

Daha fazla bilgi için:
https://www.britannica.com/event/Texas-Tower-shooting-of-1966
https://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Whitman
https://www.theatlantic.com/magazine/archive/2011/07/the-brain-on-trial/308520/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright-2020 Evrensel Ritim