Evrensel Ritim

5 Farklı Dünyadan 5 Farklı Söz

18.09.2021
76
5 Farklı Dünyadan 5 Farklı Söz


► Şifa Hazımdadır. (İbn-i Sina)

İbn-i Sina

İbn-i Sina (980-1037) veya Batılıların söyleyişiyle Avicenna, İslam’ın Altın Çağı’nın en önemli hekimlerinden, astronomlarından, düşünürlerinden ve yazarlarından biridir. Tıp ve Felsefe alanına ağırlık verdiği değişik alanlarda 200 kitap yazmıştır. Tıp alanında yedi asır boyunca temel kaynak olarak süre gelen El-Kanun fi’t-Tıb (Tıbbın Kanunu) adlı kitabı Avrupa’da 17. asrın ortalarına kadar tıp biliminde temel eser olarak okutulmuştur.


► İlacınız yemeğiniz olsun, yemeğiniz ilacınız olsun. (Hipokrat)

Hipokrat

Milâttan önce 460 yılında Kos (İstanköy) adasında doğmuştur. Modern tıbbın babası sayılan Hipokrat, o güne kadar uygulanan geleneksel tedavi metotlarına karşı hem akla hem tecrübeye yer veren bir tıp anlayışı ortaya koymuştur.


► Cümle marazların (hastalıkların) suret-i neviyesi (çeşidi) itibariyle, nebat ve hayvanlarda olduğu gibi, tohumları ve asılları vardır. (Akşemseddin)

Akşemseddin

1390 yılında Şam’da doğan Akşemseddin Türk hekim ve bilim adamıdır. Tıp, astronomi, biyoloji, matematik gibi alanlarda çalışmalar yapmıştır. Yazdığı Maddet’ül Hayat adlı tıp-eczacılık alanındaki eserinde mikroptan “tohum” olarak bahseder. Fatih Sultan Mehmed’in hocasıdır ve İstanbul’un manevi fatihi olarak anılır.


► Çoğu insan özgürlüğü gerçekten istemez, çünkü özgürlük sorumluluk içerir ve çoğu insan sorumluluktan korkar. (Sigmund Freud)

Sigmund Freud

Sigmund Freud (1856-1939) Avusturya doğumlu yahudi asıllı nörologdur.  Bir psikoterapi tekniği olan psikanalizin kurucusudur. Büyük insan psikolojisi teorilerine ek olarak, yayımlanmış 320’den fazla farklı kitap, makale ve denemesi bulunmaktadır.


► Gerçek doktor, her hasta ile yaşayıp ölendir. (Stefan Zweig)

Stefan Zweig

Stefan Zweig (1881-1942) Avusturyalı yazar ve gazetecidir. 1920 ve 1930’lu yıllarda özellikle almancanın en çok okunan yazarlarındandır. Eserleri onlarca farklı dile tercüme edilmiş ve oldukça popüler olmuştur. En ünlü eseri olan “Santraç” 1943 yılında yayımlanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright-2020 Evrensel Ritim