Evrensel Ritim

Yapay Zeka Yazılımı Savaş Simülasyonunda İnsan Pilotu Yenmeyi Başardı

25.08.2020
57
Yapay Zeka Yazılımı Savaş Simülasyonunda İnsan Pilotu Yenmeyi Başardı

Günümüzde savaş uçakları uçmak için insan beynine ve insan bedenine ihtiyaç duymakta. Bu ihtiyaç sebebiyle uçağı yöneten pilotların fiziksel olarak uçağın içinde bulunması gerekmekte. Ancak bu durum bilhassa savaş uçakları için çeşitli handikapları beraberinde getirmekte. En temel sorun insan bedeninin sınırları olması. Hava harbine giren savaş jetleri yaptıkları keskin manevralar sebebiyle çok yüksek G kuvvetlerine maruz kalır. Bu G kuvvetinin belirli bir düzeyin üzerine çıkması durumunda her ne kadar uçaklar yapısal olarak dayansa da insan vücudundaki kan dolaşımı ileri düzeyde etkilenir. Kan dolaşımının yavaşlaması hatta durması bir hava muharebesinde istenebilecek son şeydir.

İnsanın bir makineyi yönetmesindeki bir diğer handikap ise bilgisayar ve yazılım teknolojilerinin geliştiği günümüzde ortaya çıkıyor. İnsan düşünme, karar verme ve düşündüğünü yapma işlemleri için belirli bir süreye ihtiyaç duyar. Bu süre bir işlemcinin bilgiyi işleyerek servo motora emir göndermesinden çok daha uzundur. Bunun yanında bilgisayarlar birim zamanda daha fazla işlemi aynı anda yapıp, daha fazla olasılığı gözden geçirebilir.

Yapay Zekanın İnsana Karşı 5-0’lık Zaferi

Nitekim bilgisayarların insanlara üstünlüğü gün geçtikçe daha da görünür oluyor. Heron Systems tarafından geliştirilen bir yapay zeka algoritması ile gerçek bir savaş pilotu, Pentagon Araştırma Ajansı’nın yapay zeka hava muharebe yarışmasının finalinde karşı karşıya geldi. İnsan ile bir yapay zeka algoritmasının hava muharebesinde, yapay zeka yazılımı insana karşı 5-0 galip geldi.

Yapay zeka algoritması it dalaşı (dogfight) sırasında yaptığı manevralar ve atışların doğruluğu ile bir insana karşı bariz bir üstünlük kurmayı başardı. Her ne kadar insan beyni hala tam olarak anlaşılamayan muhteşem bir bilgisayar olsa da günümüz bilgisayar teknolojileri insana karşı pek çok alanda daha verimli ve güvenli gibi görünüyor. Geleceğin savaş meydanlarında bilgisayar yazılımlarının da insanlar kadar etkin olacağına şüphe yok.

Kaynaklar:

https://www.defenceturk.net/yapay-zeka-algoritmasi-it-dalasi-simulasyonunda-insanli-savas-ucagini-yendi

https://www.popsci.com/story/technology/darpa-artificial-intelligence-fighter-jet-dogfighting/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright-2020 Evrensel Ritim