Evrensel Ritim

Sigaranın İnsan Vücuduna 5 Yıkıcı Etkisi

01.10.2021
68
Sigaranın İnsan Vücuduna 5 Yıkıcı Etkisi

Kanser

Sigara akciğer kanseri için en büyük risk faktörüdür. Sigara dumanındaki kimyasallar vücudun bağışıklık sistemini zayıflatır ve vücut hücrelerinin DNA‘sına zarar verebilir. Bu gibi mekanizmalar sigarayı kanser hastalığının en önemli risk faktörlerinden biri yapar. Akciğer kanseri olgularının kabaca %90’ının sigara ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Ancak sigara yalnızca akciğer kanseri için risk faktörü değildir. Diğer bâzı kanserler şu şekilde: mesane, pankreas, mide, kolon, serviks, farinks, yemek borusu…

İnatçı Öksürük

Sigara inatçı, geçmek bilmeyen, rahatsız edici bir öksürüğe neden olur. Esasen öksürük bir reflekstir ve amacı solunum yolunda bulunan yabancı cisimleri ve irritan maddeleri temizlemek ve sağlıklı bir solunum yolunun oluşmasını sağlamaktır. Ancak sigara içicilerinde görülen kronik öksürük patolojiktir. Sağlıklı bireylerde solunum sırasında havanın geçtiği yollarda bulunan silyalar solunum sisteminde üretilen mukusu ve beraberindeki irritan maddeleri sürekli olarak temizler. Sigara içicisi bireylerde ise silyalar etkili çalışamadığından mukus solunum yollarında birikir. Ayrıca sigara içmek salgılanan mukusun da armasına neden olur. Bu mukusu temizlemek ise öksürük refleksine kalır. Kişi sürekli öksürerek bu mukusu solunum yolundan uzaklaştırmaya çalışır. İnatçı öksürük bireylerin yaşam kalitesini düşürür.

Kalp Krizi

Sigara kalp damar hastalıklarının meydana gelmesinde en önemli risk faktörlerinden birisidir. Sigara içmek damarlarda ateroskleroz oluşum hızını arttırı. Ayrıca sigaranın kalbi besleyen damarların elastikiyetini azalttığı da araştırmalarla gösterilmiştir. Ateroskleroz ve sağlıksız kalp damarları kalp krizi geçirme riskini arttırır. Sigara içen bireylerde kalp krizi geçirme riskinin içmeyenlere göre 2-3 kat daha yüksek olduğu düşünülmektedir. Ancak kalp krizi sigaranın dolaşım sistemine verdiği zararların yalnızca görünen yüzüdür. Aort anevrizmasından hipertansiyona, periferik arter hastalıklarından tromboza kadar sigara insanı öldürmek için her yolu dener.

Sigara kalp damar hastalıklarına zemin hazırlar.

Ülser ve Reflü

Normal bir insan midesinde tahriş edici güçlü bir asit barındıran mide öz suyu bulunur. Sağlıklı insanlarda mide bu güçlü asite karşı kendisini koruyabilmektedir. Ancak sigara içen insanlarda midenin kendisini korumak için ürettiği mukusun üretimi azalır. Kendisini koruyamayan midenin ülsere yatkınlık kazanması muhtemeldir. Ayrıca mide ülseri bulunan kişilerde sigara içmenin tedavi süresini uzattığı bilinmektedir. Sigara içmek mide ve yemek borusu arasındaki kapağın gevşemesine sebep olarak reflü için de risk oluşturur. Sigara içenlerin reflüye yakalanma olasılığı %20 daha fazladır.

Diyabet

Sigara tip 2 diyabet için risk faktörlerinden bir tanesidir. Tip 2 diyabet sigara içenlerde içmeyenlere kıyasla %30-40 daha fazla görülür. Sigara içmek insülinin etkinliğini azaltabileceğinden tip 2 diyabet hastalarında hastalığın yönetimini de zorlaştırır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright-2020 Evrensel Ritim