Evrensel Ritim

Dünyada ne kadar Su Var? Suyun ne kadarı kullanılabilir durumda?

29.08.2020
189
Dünyada ne kadar Su Var? Suyun ne kadarı kullanılabilir durumda?

Su Dünya’daki canlı hayatının ihtiyaç duyduğu en temel inorganik bileşenlerden yalnızca biridir. Canlıların tamamı hayatlarını sürdürebilmek için suya ihtiyaç duyar. Bazı canlılar çöl şartlarında az su tüketerek hayatta kalabilirken, bazıları ise hayatta kalmak için yağmur ormanlarının bol yağmurlu ve nemli iklimine ihtiyaç duyar. Yaşamak için büyük bir su kütlesini habitat edinen pek çok canlı türü de bulunmaktadır.

İnsanlar için de durum pek farklı değildir. Tarih boyunca insan toplulukları yerleşmek için öncelikle yeteri kadar kullanılabilir suyun bulunduğu nehir, göl kenarı gibi alanları tercih etmişlerdir. Bu durumun en bariz örneği mezopotamya ve mısır medeniyetleridir. Fırat ve dicle nehirleri arasında kalan suya yakın, sulanabilir araziler tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bugün Nil nehrinin geçtiği Mısır’ın nüfusu yaklaşık 100 milyonken, yüzölçümü olarak mısırdan 1,7 kat daha büyük olan ancak kısıtlı su kaynaklarına sahip olan Libya yalnızca 6 milyon nüfusa sahiptir.

Dünya’daki Su Nerelerde Bulunuyor?

Dünya’daki toplam suyun %96,5’i okyanuslarda bulunan tuzlu sudur. %0,9 oranındaki su ise diğer kaynaklarda bulunan tuzlu sudur. Dünyadaki toplam suyun yalnızca %2,5’i tatlı sudur. Bu tatlı suyun %68,7’si buzullarda donmuş halde bulunmaktadır. %30,1’lik bir bölümü ise yeraltı suyudur. Tatlı suyun geriye kalan %1,2’lik bölümü ise yeryüzü buzulları, göller, nehirler ve atmosferde bulunur. Yeryüzünde ve atmosferde bulunan bu su kütlesi sürekli bir döngü halinde atmosfer, yeryüzü ve yeraltı arsında hareket eder ve Dünya’ya hayat verir.

Dünyadaki su nerelerde bulunur?

Dünya’da Ne Kadar Su Var?

Aslında Dünya’da Dünya’daki canlıların ihtiyaç duyduğundan çok ama çok fazla miktarda su bulunmakta. Dünya yüzeyinin %71’i sularla kaplıdır. Gezegenimizde kabaca 1.260.000.000.000.000.000.000 litre su bulunmakta. Daha iyi anlayabilmek adına Dünya’yı bir basketbol topu büyüklüğünde olsaydı Dünya’daki toplam su bir pinpon topuna sığardı. Toplam suyun yalnızca %2,5’i tatlı sudur. Ancak toplam suyun yalnızca % 0,036’sı nehirler ve göllerde bulunan doğrudan kullanılabilir tatlı sudur.

Kaynaklar:

https://science.howstuffworks.com/environmental/earth/geophysics/question157.htm

https://www.livescience.com/29673-how-much-water-on-earth.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Water_distribution_on_Earth

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright-2020 Evrensel Ritim