Evrensel Ritim

Dijital Oyunların Faydaları ve Zararları

12.01.2021
124
Dijital Oyunların Faydaları ve Zararları

Teknolojinin ve beraberinde bilgisayarların 20. Yüzyıldaki hızlı gelişimi insan yaşamına çok büyük etkilerde bulundu. Büyük miktarda verilerin hızlı işlenmesi ve iletilmesinin yanı sıra depolanması da oldukça kolaylaştı. Bu yazının yazıldığı 21. Yüzyılda bilgisayarlar ve internet pek çok farklı formda insan hayatının merkezinde yer alıyor. Çoğu insan evinde, iş yerinde hatta cebinde muazzam büyüklükte veri işleme ve depolama kapasitesine sahip bilgisayarlar bulunduruyor.

Bilgisayarların bu denli gelişmesi ve yaygınlaşması onları eğlence sektörünün de vazgeçilmez bir parçası yaptı. 1960 ve 1970’li yıllarda son derece basit görüntüleriyle ortaya çıkmaya başlayan dijital oyunlar 21. Yüzyılda devasa bir pazara hitap eder hale geldi. 2020 yılı verilerine göre Dünya dijital oyun pazarı 126 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşmış durumda. Dünya’daki 4,54 milyar internet kullanıcısı günde ortalama 1 saat 10 dakika oyun oynuyor. Peki bu kadar büyük bir kitleye ulaşan ve bu denli büyük bir Pazar hacmine sahip olan dijital oyunların faydaları ve zararları var mı?

Video Oyunlarının Zararları

Günümüz video oyunlarında şiddet öğeleri kendilerine sıkça yer buluyor. Şiddet içerikli oyunların oyun tüketicilerini şiddete yönlendirip yönlendirmediği ise tartışılan bir konu. 2019 yılında Çin’de yapılan bir araştırmada şiddet içerikli video oyunlarının saldırganlık davranışı üzerindeki etkileri araştırıldı. 547 öğrenci üzerinde yapılan çalışmada şiddet içerikli video oyunlarının kişilerin saldırganlık seviyesini arttırdığı sonucuna ulaşıldı. Saldırganlığın artışı kişilerde artan öfke ve düşmanlık ile ilişkilendirildi.

Video oyunlarındaki bir diğer olumsuz durum ise sigara alkol gibi bağımlılık yapıcı maddelerin sıkça kullanılıyor olması. Bu durum özellikle gençler üzerinde bağımlılık yapıcı maddeleri kullanma davranışı üzerinde etkili olabilir mi? Bazı araştırmalar video oyunu bağımlılığı ile sigara kullanımı arasında ilişki bulunduğunu söylüyor. Konu hakkında daha fazla veriye ihtiyaç duyulsa da video oyunlarında bulunan öğelerin oyuncuların üzerinde az veya çok etki bıraktığı tartışılmaz bir gerçek.

Video oyunlarının psikososyal etkilerinin yanı sıra bir takım olumsuz fizyolojik etkileri de bulunmaktadır. Video oyunları oynayan kişiler gün içerisinde ekran karşısında daha fazla zaman geçirmekte ve daha fazla hareketsiz kalmaktadır. Bazı araştırmalar video oyunları ile obezite sıklığı arasında pozitif ilişki bildirmiştir.

2020 yılında yapılan bir araştırmada bilgisayar oyunlarının duygusal yaratıcılık üzerindeki etkileri araştırıldı. Araştırma sonucunda duygusal yaratıcılık ile video oyunları arasında olumsuz bir ilişki olduğu sonucuna ulaşıldı.

Video Oyunlarının Faydaları

2017 yılında yapılan bir araştırmada video oyunlarının laparoskopik cerrahi becerisi üzerindeki etkisi araştırıldı. Araştırma sonucunda video oyun deneyiminin laparoskopik simülatör becerilerinde performansı geliştirdiği saptandı. Yani bir anlamda video oyunlarının el becerisi ve görsel-uzamsal becerileri geliştirdiği saptanmış oldu.

Bazı dijital oyun türlerinin dikkati arttırdığı araştırmalarla gösterilmiştir.

Video oyunları popülerlikleri nedeniyle özellikle çocuk psikiyatri hastalarının bakımında kullanılmaktadır. Çocuk ile psikoterapist arasında ilişkinin kurulmasında video oyunları etkili olur. Ayrıca video oyunları çocuk psikiyatri hastalarının bilişsel, duygusal, sosyal işleyişine katkıda bulunur.

Bazı araştırmalar oyun türüne bağlı olmakla birlikte oyunların dikkat kontrolü, okuma hızı gibi bilişsel becerileri geliştirdiğini ortaya koymuştur. Özellikle aksiyon oyunlarının görsel-uzaysal seçici dikkati ve nesne temelli dikkati arttırdığı saptanmıştır. Ayrıca aksiyon oyunu oynayanların tepki sürelerinin oynamayanlara göre %10 daha kısa olduğu ve motor tepkilerin daha kısa sürede meydana geldiği sonucuna ulaşılmıştır.

Kaynaklar:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28733118/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32890384/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32077041/

https://www.mdpi.com/1660-4601/17/7/2177/htm

https://www.cell.com/neuron/fulltext/S0896-6273(19)30833-5?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS0896627319308335%3Fshowall%3Dtrue

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright-2020 Evrensel Ritim