Evrensel Ritim

Beyninizin Yarısı Olmadan Yaşayabilir misiniz?

06.12.2020
178
Beyninizin Yarısı Olmadan Yaşayabilir misiniz?

Hemisferektomi beynin bir yarısının diğer yarısından ayrılmasını ve ayrılan beyin hemisferinin bir kısmının veya tamamının vücuttan çıkartılmasını içeren radikal bir cerrahi tedavidir. Genel olarak beynin bir yarımküresinin etkilendiği, ilaca dirençli epilepsi vakalarında tercih tercih edilir. İskemi veya travmaya bağlı kistler, infantil hemipleji, Sturge-Weber sendromu hemisferektomi uygulanabilen patolojilerin bazılarıdır.

Hemisferektomi cerrahisinde amaç beynin etkilenen yarım küresinin sağlıklı yarım küreden ayrılarak hastanın geçirdiği epileptik nöbetleri sonlandırmak veya azaltmaktır. Bu sayede bireyin yaşam kalitesi arttırılmış ve daha iyi bir psikososyal gelişim sağlanmış olur.

Hemisferektominin Tarihi

Hemisferektomi ilk defa 1888 yılında alman fizyolog Friedrich Goltz tarafından bir köpek üzerinde denenmiştir. İnsan üzerindeki ilk deneme ise 1928 yılında Amerikalı beyin cerrahı Walter Dandy tarafından gerçekleştirildi. Walter Dandy bu yöntemi kötü huylu bir beyin tümörü olan glioblastoma multiforme’nin tedaviside kullandı.

Hemisferektominin epilepsi tedavisinde kullanılması ilk defa 1938 yılında McKenzie tarafından gerçekleştirilen bir ameliyatla mümkün oldu. Ardından Krynauw bir grup hasta üzerinde yaptığı çalışmaları 1950’de yayınladı. Bu tarihten itibaren hemisferektominin epilepsi tedavisinde kullanılması daha yaygın hale gelmeye başladı.

Hemisferektominin geç dönem komlikasyonlarının 190’lı yıllarda tanımlanmasıyla bu cerrahi girişime alternatif yöntemler aranmaya başlanmış ve fonksiyonel hemisferektomi ve modifiye anatomik hemisferektomi gibi yöntemler kullanılmaya başlanmıştır. Hemisferektomi cerrahisi son halini 1995 yılında Delalande Villemure ve Schramm tarfından yayınlanan hemisferektomi tekniği ile almıştır.

Anatomik ve Fonksiyonel Hemisferektomi

Anatomik hemisferektomi beynin bir hemisferinin bazal gangliyonlar haricinde tamamen çıkartılması işlemidir. Anatomik hemisferektominin pek çok komplikasyonu bulunmaktadır. Hipotansiyon, kalp durması, cerrahi işlem sırasında ölümler kısa sürede ortaya çıkan komplikasyonlardır. Geç dönemde ise beyin sapının yer değiştirmesi veya hidrosefali gibi komplikasyonlar görülebilir.

Fonksiyonel hemisferektomi ise ilk defa Ramussen tarafından tanımlanmıştır. Fonksiyonel hemisferektomi beynin bir hemisferinin bir kısmının çıkartılmasını kalan kısmının ise diğer hemisferle olan bağlantısının kesilmesini kapsar. Bu yöntem günümüzde en sık kullanılan hemisferektomi tekniğidir. Fonksiyonel hemisferektomide anatomik hemisferektomiye göre operasyon sonrası komplikasyonlar önemli ölçüde azaltılmıştır.

Tedavide faydalı mı?

Hemisferektomide epileptik nöbetlerin ortadan kalkması temel alınarak %85’lere varan bir başarı oranı bulunmaktadır. İstatistiklere göre fonksiyonel hemisferektomide %66, anatomik hemisferektomide ise %64 oranında başarı sağlanabilmektedir. Operasyon sırasında ve sonrasında ölümlerin oranı ise %1,5 olarak bildirilmiştir. Hemisferektomi cerrahisi sınırlı sayıdaki merkezlerde profesyonel ekiplerle uygulanan ve başarı oranı oldukça yüksek bir tedavi metodudur.

Beynin yapısı hakkında daha fazla bilgi için bu yazıyı okumanızı öneriyoruz.

Daha fazla bilgi için kaynaklar:

http://norosirurji.dergisi.org/pdf/pdf_TND_477.pdf#:~:text=Fonksiyonel%20hemisferektomi%20bir%20hemisferin%20anatomik,fonksiyonelolarak%20tam%20diskonneksiyonu%20olarak%20tanimlanabilir.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hemispherectomy

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright-2020 Evrensel Ritim